Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Tamiri nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için yazımızda derledik. İşte tüm detaylar...


Ekran Kartı Tamiri
Ekran Kartı Tamiri

Ekran Kartı Tamiri - Ekran Kartında Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır?


 • Bilgisayarın ani bir şekilde çökmesi.
 • İşlemcinizin aşırı ısınması.
 • Bilgisayarınızın mavi ekran hatası vermesi.
 • Ekranda beliren rastgele ve desenli renkler.
 • Bilgisayarınızı açtığınızda ilk birkaç saniye ekranın siyah olması.
 • Fandan yüksek gürültülü ses çıkması.
 • Ekranda beliren bazı hata yazıları (örnek: 'Ekran sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu')
 • Ekrandaki görüntülerin ara ara veya sık sık takılması, donması.
 • Bilgisayardan ses gelip, görüntü gelmemesi.
 • Bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra 2-3 saniye sonra aniden fanının durması.
 • Aygıt yöneticisine giriş yaptıktan sonra Ekran Kartı Driver' ine bakınız. Eğer üstünde sarı ünlem işareti varsa bu, ekran kartınızda bir problem olduğunun işaretidir.
Yukarıda sıraladığımız sorun veya hatalardan bazıları bilgisayarınızda varsa, ekran kartınızın arıza verdiğini ve Ekran Kartı Tamiri yapılmasının gerekli olduğunu anlayabilirsiniz.


Ekran Kartı Tamiri - Bir Sorun Varsa İlk Yapılması Gerekenler:


Ekran kartları hakkında bilginiz varsa oluşabilecek sorunların bazılarını oturduğunuz yerde çözebilirsiniz. Basit sorunlarda Ekran Kartı Tamiri işlemini kendi imkanlarınızla gerçekleştirebilirsiniz. Ekran Kartı Tamiri konusunda uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri aşağıya maddeler halinde ekleyeceğiz. Bu yöntemleri deneyiniz, eğer ki sorunu çözemezseniz cihazınızı mutlaka işin uzmanına gösteriniz.

 • Ekran kartı sürücülerinin daima güncel olması gereklidir. Eğer ki sürücüler güncel olmazsa ekran kartları tam performansta çalışamaz ve istenilen verim alınamaz. Bu sebeple ekran kartı sürücülerinizi sürekli güncel tutun ve ekran kartınızdaki problemlerde ilk olarak sürücüleri kontrol edin. Güncel değillerse güncelleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Ekran kartlarındaki problemlerin bir çoğunun sürücülerden kaynaklandığı söylenmektedir.
 • Aç kapa yapmak bir çok sorunda çözüm olduğu gibi Ekran Kartı Tamiri konusunda da bazen çözüm olabilmektedir. Ekran kartınızda problem varsa ekran kartınızı kısa bir süreliğine devre dışı bırakın ve daha sonra tekrardan aktifleştirin. Eğer ki basit bir problem varsa bu yöntemle çözebilirsiniz. 
 • Bazen ekran kartları, güncel olan sürücüler ile de uyumlu çalışmayabilir. Bilgisayarınızda mevcut olan sürücüleri kaldırıp tekrardan yükleyin. Bu yöntemle ekran kartı sürücüsü ile ilgili olan problemleri çözebilirsiniz.
 • Son olarak değişim yapılması gerekli olabilir. Yukarıda sıraladığımız basit çözüm önerilerini denedikten sonra sorun halen devam ediyorsa cihazınızı mutlaka bir teknik servise gösterin. Ekran kartı değişimi veya Ekran Kartı Tamiri i gerekebilir. 

Ekran Kartı Tamiri - Belki de Ufak Sorunlar Ekran Kartınızda Hataya Sebebiyet Vermektedir?

Ekran kartınızı teknik servise vermeden önce mutlaka şunları kontrol ediniz:

 1. Bilgisayarınız ile ekran kartınızın bağlantı noktasını kontrol ediniz. Buradaki gevşemeler ekran kartının düzgün çalışmamasına sebebiyet verebilir. Eğer ki kablolarda bir sorun varsa yeni bir kablo alarak sorunu çözebilirsiniz.
 2. Laptoplar da pek olmasa da masaüstü bilgisayarlarda ikinci bir ekran ekran kartı yuvası bulunur. Bu yuvalarda ki problemler sebebiyle ekran kartınız düzgün çalışmayabilir. Ekran kartınızı dikkatli bir şekilde yuvasından çıkartıp ikinci yuvaya yerleştirin. Eğer ki sorun yuvadaysa bu işlem sonucu ekran kartınız problemsiz bir şekilde çalışmaya devam edecektir.
 3. Aygıt yöneticisi bölümünden ekran kartınızı bulun. Özellikler yazısına tıklayın ve sorun varsa burada gözükecektir. Sorun giderme adımlarını izleyerek problemi çözebilirsiniz.
 4. Son olarak başka bir ekran kartı bularak deneme yapınız. Eğer ki denediğiniz ekran kartı çalışıyorsa sizin ekran kartınızda problem var demektir. 


Diğer yazılarımızı okumak ve ana sayfaya dönmek için tıklayın.


Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski