Burun Ameliyatı Sonrası Önerileri

Toplumumuzda genel olarak Burun Ameliyatı Sonrası döneminin ağrılı ve sıkıntılı olacağı inancı mevcuttur. Bu nedenle ameliyat olacak kişiler, ameliyat sonrasındaki süreçten korkmaktadırlar. Bakıldığı zaman bu korku ve stresin  nedeni 5-10 sene önceye kadar kullanılan tamponlardır. Burun ameliyatlarında kullanılan bu tamponların burun içerisine yaptığı baskı ve çıkartılması esnasındaki verdiği acı sebebiyle hasta kişiler burun ameliyatlarından korkmuşlardır. Ve bu durum ağızdan ağıza dolaşarak toplumda ameliyat korkusu oluşmuştur.

Burun Ameliyatı Sonrası
Burun Ameliyatı Sonrası


Günümüzde fonksiyonel veya estetik amaçlı olan ameliyatlarda tampon kullanılmamaktadır. Tampon yerine gerekli olması durumunda içinde hava kanalları bulunan yumuşak ve ince silikon levhalar kullanılmaktadır. Bu silikon levhalar sayesinde hastalar herhangi bir zorluk veya sıkıntı çekmemektedirler.

Estetik için yapılan ameliyatlar, burundaki kemik ve kıkırdaklara şekil verilerek yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyat sonrası tüm burun doku, kemik ve kıkırdaklarında bir iyileşme süreci başlar. Bu iyileşme sürecinde dokulardan salgılanan maddeler yüzde ve burun çevresinde şişliklere ve hafif ağrılara sebep olabilmektedir. Yüzde ve burun çevresinde oluşan bu şişlikler ameliyat tekniğine ve ameliyat içeriğine göre farklı sürelerde kaybolmaktadır. Birkaç gün artış gösterdikten sonra ameliyatın 5 ila 7. günleri arasında yavaş yavaş kaybolmaktadır. Bu yazımızda sizler için burun ameliyatı sonrası daha çabuk iyileşebilmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri derledik. 


Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:


Ameliyatınız bitti ve taburcu oldunuz. Peki şimdi neler yapmanız gerekiyor? Bu dönemde neler yaşayabilirsiniz? Bu sorulara cevap bulmak için maddelere göz atabilirsiniz.

 • Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde burun deliklerinizden kırmızı renkli bir sıvı gelmesi normaldir, endişelenmeyin.
 • Burun Ameliyatı Sonrası ilk hafta içinde burun ve göz çevrenizde şişlik ve morarmalar olması gayet normaldir. Şişlik ve morarmaları önleyebilmek için başınız yukarıda yatmanız gerekmektedir. Yatmak yerine oturabilirsiniz veya ayakta dolaşabilirsiniz. Kitap okuyabilirsiniz, televizyon seyredebilirsiniz veya bilgisayar başında zaman geçirebilirsiniz. Dışarı çıkıp dolaşmanızda dahi bir sakınca yoktur.
 • Doktorunuz söylemediği takdirde yüzünüze buz uygulamayanız.
 • Eğer ki doktorunuz farklı bir öneride bulunmadıysa ameliyattan 48 saat sonra mutlaka çok soğuk veya çok sıcak olmayan ılık bir suyla ilk duşunuzu alınız. Şampuan veya sabun kullanabilirsiniz. Burnunuzdaki atele su değmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Duştan sonra atelinizi havlu ile ufak dokunuşlarla veya saç kurutma makinenizle kurutabilirsiniz.
 • Burun temizliği için eczacınızdan doktor tavsiyesiyle almış olduğunuz sprey ile burun içinizi yıkayınız. Daha sonra doktorunuzun daha önce size göstermiş olduğu dikiş yerlerine krem sürerek kulak çubuğu yardımıyla yağlayın. Belirtmekte fayda var, doktorunuz söylemedikçe burnunuzun dip taraflarını temizlemeyiniz.
 • Hapşırmak burnunuza herhangi bir zarar vermez fakat kanamaya sebep olabilir. Bu sebeple hapşırığınız geldiği zaman başınızı hafifçe öne eğin, gözlerinizi kapatın ve kuvvetlice damağınızı bastırın. Böylece hapşırığınızı geçirebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen hapşırık geçmiyorsa ve hapşırmanız gerekiyorsa ağzınızdan hapşırmaya çalışın.
 • Ameliyat sonrası 1-2 ay boyunca burnunuzdan kanlı veya sümüklü kuru kabuklar gelebilir. Bu gelen kabukları temizlemek için ekstra olarak hiçbir şey yapmayın. Eğer çok rahatsız ederse doktorunuza görünüp, krem alıp kullanabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası 2-3 ay kadar koku almanız eskisi kadar güçlü ve keskin olmayabilir. Endişelenmenize gerek yok, geçici bir durumdur.
 • Belirli bir süre burnunuzda hissizlikler, deri sarkmaları veya asimetriler görebilirsiniz. Bunlar için doktorunuza danışıp masaj önerileri alabilirsiniz. Sakın çevrenizdeki insanların sizlere önermiş olduğu masajları uygulamayın. Bir başkasına yarar sağlayan bir masaj sizin burnunuza zarar verebilir.
 • Ameliyat sonrasındaki 3 aylık süreçte burnunuzda kuruluk, tıkanıklık, nefes alma problemleri veya sabahları kalktığınızda burun ucunuzda şiş veya hissizlikler hissedebilirsiniz. Endişelenecek bir durum yoktur, bunlar gayet olağan durumlardır ve zamanla geçecektir.
 • Gözlük kullanmak için doktorunuza danışınız. Doktorunuza danışmadan kesinlikle gözlük takmayınız.
 • Sigara kullanmak kanama ve enfeksiyona sebebiyet verebileceğinden dolayı ameliyattan sonraki ilk 2 hafta boyunca sigara kullanmamaya çalışın.
 • Doktorunuz aksini söylemez ise ameliyattan 2 hafta sonra denize girebilir veya çok olmamak şartıyla güneşlenebilirsiniz.
 • Burun Ameliyatı Sonrası ilk 3 ay solaryum, hamam ve sauna genellikle önerilmez. İlla ki istiyorsanız mutlaka doktorunuzdan onay alınız.
 • İlk 3 ay burun çevrenize darbe almamaya çalışın.
 • Çevrenizdeki insanların tepki ve yorumlarına aldırış etmeyin. Ameliyat sonrası 6 aylık süreç içinde burnunuzda çeşitli değişiklikler olacak ve en sonunda burnunuz doğal bir görünüme kavuşacaktır.

BURUN AMELİYATLARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR :


Acı veya ağrı hisseder miyiz?

Bilinenin tam aksine burun ameliyatlarında hastalarda genellikle ciddi ağrılar olmaz. Burunlarında hafif yanma ve basınç hissedebilirler. Eğer ki hastanın çok ağrısı olması durumunda ilk gün serumuna ağrı kesici eklenebilir.


Burun estetiği sonrası ödem oluşur mu?

Burun ameliyatı sonrası çok az ödem oluşabilir. Ameliyatta kullanılan tekniğe ve kişinin cildinin özelliklerine göre farklı kişilerde, farklı miktarlarda ödem oluşabilir. Oluşan ödemler genellikle 1 hafta içinde tamamen kaybolur. Ameliyattan sonra nasıl buz uygulayacağınız doktorunuz tarafından gösterilecektir. Buz uygulaması ile ödeminiz azalacaktır. Ayrıca dik pozisyonda oturmak ve uyumak da burun çevrenizdeki ödemi azaltacaktır.

Tampon ne zaman alınacak?

Burnunuza yerleştirilen silikon tamponlar genellikle 3 veya 4. gün çıkartılmaktadır. Tamponun çıkartılması esnasında herhangi bir ağrı veya acı olmamaktadır.

Burundaki atel ne zaman alınır?

Burundaki atel genellikle 1. hafta sonunda alınmaktadır. Atel çıkartıldıktan sonra burunda şişlikler görülebilir fakat endişelenmenize gerek yok. Bu şişlikler zamanla inecektir.

Buruna masaj yapmalı mıyız?

Eğer doktorunuz önerdiyse burnunuza masaj uygulamanız kan dolaşımınızı hızlandırdığından dolayı iyileşmenizi hızlandıracak ve oluşan ödemlerinizi azaltacaktır.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski