Bademcik İltihabı (Tonsilit) - 2022

Bademcik İltihabı boğaz ağrılarının en kötülerinden birisidir. Bademcik İltihabı sizi hasta edebilir veya sizi günlerce yatağa mahkûm edebilir.


Bademcik İltihabı
Bademcik İltihabı


Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcikler boğazımızın arka kısmında bulunurlar. Bademcik iltihabı, bademciklerin enfeksiyon kaparak hastalanma durumudur. Bademcikleriniz herhangi bir bakteri veya virüsle enfekte olup hastalanabilirler. Bademciklerinizdeki iltihabın genellikle nedeni bakterilerin başı olan Streptokok’ tur. Bademcik iltihaplarına veya boğaz ağrılarına STREPTOKOKAL TONSİLİT denildiğini de duyabilirsiniz.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademciklerinizin iltihap kapması durumunda birkaç gün boyunca, çok şiddetli ve rahatsız edici ağrılar yaşayabilirsiniz. Her yutkunduğunuzda boğazınızda acı oluşabilir. Bu ağrı ve acıların yanı sıra ateş, iştahsızlık ve baş ağrıları da görülebilir. Boyun veya çene kısımlarınızda şişmeler görebilirsiniz. Korkmanıza gerek yok bunlar şişmiş salgı bezleridir. Siz iyileştikçe bu şişliklerinde dindiğini göreceksiniz. Ayrıca bu süreçte sağlığınız için işinize veya okulunuza ara vermeniz gerekebilir.

5-6 yaş altı çocuklar vücudundaki ağrıların nerden kaynaklandıklarını bilemezler. Ve boğaz ağrılarını tarif edemezler. Ateş, iştahsızlık ve ağrılar 2-3 gün içinde geçmezse çocuğunuzu bir doktora göstermeniz gerekir.

Bademcik İltihabı Tedavisi

Bademcik iltihabı için genellikle bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Vücudunuzun bağışıklık sistemi iltihapla savaşacaktır zaten. Bol bol sıvı almanız, meyve tüketmeniz ve istirahat etmeniz yeterli olacaktır. Bazı durumlarda ise alacağınız ağrı kesici ve ateş düşürücüler sizi daha iyi hissettirecektir.

Boğazdaki enfeksiyonlar için her zaman doktorlar antibiyotik yazmazlar. Eğer ki bu enfeksiyon bakteri kaynaklı ise doktorunuz antibiyotik yazar. Çünkü antibiyotik virüse etki etmez sadece bakteriye etki eder. Ayrıca antibiyotikleri eczanızın söylediği şekilde tüketip bitirmek lazım. Ve de sağlığınız için gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının.

BADEMCİKLERİMİ ALDIRMAM GEREKİR Mİ?

Eğer ki bademcikleriniz çok sık iltihaplanıyorsa ve sizi sık sık hasta ediyorsa ameliyat olmayı düşünebilirsiniz. Ama uzmanlar yıl içinde en az 5 kere iltihap geçirmedikçe ameliyat olmanızı önermiyorlar. Tabi ki karar sizindir. Eğer ki sürekli sizi hasta ediyor ve başka rahatsızlıklara davetiye çıkartıyorsa ameliyat sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Bademcik iltihabı sorunu olan ve ameliyat olan bireylerde, ameliyatların faydalı olup olmadığı hakkında çok fazla araştırma ve net bilgiler yoktur.

Bademcik iltihabı ameliyatı basit bir operasyon olsa bile bazı riskler barındırıyor. Doktorunuz bunları sizlere teker teker açıklayacaktır. Geçireceğiniz ameliyat sonrası ağır kanama riskiniz olabilir. Pek görülmeyen bir komplikasyon olsa bile ihtimaller dahilindedir. Eğer ki böyle bir ihtimal gerçekleşirse tekrar bir ameliyat daha olabilirsiniz. Riskleri göz önünde bulundurmak gerek…

 

Bademcik İltihabı Nasıl Geçecek?

Bademcikteki iltihap genellikle kendiliğinden yavaş yavaş iyileşecektir. Genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalınmaz.

Az da olsa bazı kişilerde bademcik iltihabı sonrası ciddi sorunlar yaşanabilir. Bazı kişilerde boğazda apse görülebilir. Apse oluşumunda boğazda ciddi ağrılar olabilir veya ağzınızı açmakta bile zorluk çekebilirsiniz. Bu durumda bir doktora görünmenizde fayda var. Bazen bu apsenin boşaltılması gerekebilir.

Yani genellikle kendiliğinden geçecektir, endişelenmeye gerek yoktur. Belirtileriniz artarsa da sağlık kuruluşlarına başvurabilir ve tedavi olabilirsiniz.


  • Ana sayfaya dönmek için tıklayın.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski