Xml Bayilik, Xml Bayiliği Nedir?


Xml Bayilik


Xml Bayilik e-ticaret tekniklerinden biridir. Bu bayiliğin amacı elinizde var olmayan bir ürünün direkt olarak tedarikçiden alıcıya ulaşmasıdır. Bunun için web sitenize bir entegrasyonun yapılması gerekmektedir. Böylece tedarikçi kişinin ürünlerinin fiyat, renk, ürün görseli, stok, adet gibi bilgileri sizin e-ticaret sitenize aktarılır. Bahsettiğimiz fiyat, renk vs. bilgilerinin elle girilmesi mümkün olmayacağından bu entegrasyon bu noktada eliniz ayağınız olacaktır. 

Xml Bayilik Nedir?

Günümüzde bu bayilik sistemi sayesinde ürünlerin tedarik edilmesi, paketleme işlemi ve teslim edilme işlemi gibi uzun ve maliyetli süreçler ortadan kalkmıştır. En önemli faydası satıcılar vakit kaybetmeden rahat ve kolayca satışlarını yapabilmektedirler. Şunu belirtmek lazım ki bunun için de kesinlikle sermaye gerekmektedir. Bu sistemi kurmak için az da olsa bir sermaye gerekecektir. Bu yöntemi  genellikle XML-Entegrasyonu kurabilecek kadar sermayesi olup fakat ürün alamayacak kadar sermayesi olmayanlar tercih etmektedir. 
Bu sistem ile sanal ortamda herhangi bir stok olmadan satış yapılabilmektedir. İlk şart e-ticaret sitenizin içinde bu sistemi kullanmanızdır.  Ayrıca tedarikçi firmada mutlaka web sitesinde bu sistemi kullanmalıdır. Böylece alıcı, tedarikçinin stok bilgisini görerek ona göre sipariş vermektedir. Bu sistem sayesinde tedarikçinin stok listeleri devamlı olarak güncellenmektedir. Müşterilerin sizin e-ticaret sitenizde vereceği her sipariş anında tedarikçinin sistemine düşmektedir. Bundan sonrası ürünün paketlenmesi ve kargolanma aşamasıdır. Bu aşamada tedarikçiden tedarikçiye göre farklılık göstermektedir. Şunu da eklemek gerek, günümüzde müşteriler kargonun paketine ve kargonun ellerine ulaşma süresine çok önem gösteriyorlar. Kargonun paketlenmesinin iyi olup olmadığını ve kargonun eline kaç günde ulaştığını yorumlarda yazmaktadırlar.Olumsuz yorumlar almak sizin için iyi olmayacaktır. O sebeple iyi bir tedarikçiyle çalışmanız gerekmektedir.

Xml Bayilik Olumsuz ve Dezavantajlı Yönleri:

Her ne kadar yukarıda stoksuz olması, vakit kazandırması, sermaye gereksiniminin az olması gibi olumlu yönlerinden bahsetmiş olsak da bu sisteminin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu bayilik  sisteminin olumsuz yönleri genellikle stok ve kargolama süreci ile ilgilidir. Tedarikçi firmanın sistemini güncellememiş olması büyük bir sorundur. Aslında ellerinde kalmamış fakat ellerinde varmış gibi gözüken ürünler ve kargolama sürecindeki sorunlar gibi bazı olumsuz durumlar oluşabiliyor. Bahsettiğimiz gibi bu problemler müşterilerin zihninde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Tekrardan belirtiyoruz tedarikçi seçiminde çok titiz ve çok seçici olun.

Xml Bayilik Başvuru Şartları:

Aslında bakıldığı zaman öyle zor bir başvuru şartları karşınız da yok. Biraz sermaye, bir bilgisayar, tablet veya telefon gibi internete erişebileceğiniz bir cihaz ve güven veren bir e-ticaret sitenizin olması yeterli olmaktadır. Ayrıca bu iş modelinde fatura kesimini de sakın unutmayın. 

E-ticarette Başarılı Olmanın Yolları ve Yapmanız Gerekenler:

  1. Siteniz insanlara güven vermeli. Sitenizin temasını ayarlarken güven veren bir tema seçmeye özen gösterin. Sitenizde SSL(https) sertifikasının olmasına özen gösterin. Ve sitenizde 3dSecure gibi güvenlik yazılımlarını kullanın.
  2. Site tasarımınız şık ve dikkat çekici olmalıdır. Kullanıcın dikkatini dağıtmayan rahat ve ferah bir tasarım müşterileriniz ve siteye ziyarete gelen kullanıcılar üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
  3. Müşterilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız oldukça önemli bir husustur. Gelen kullanıcıyı web sitenizde ne kadar fazla tutarsanız alışveriş yapma olanağını o kadar arttırmış olacaksanız.
  4. Kaliteli ürün fotoğrafları ve iyi bir açıklama hazırlamanız gerekmektedir. Beyaz bir zeminde ve çeşitli açılardan çekilmiş bir ürün fotoğrafı müşterinin aklında soru işaretleri bırakmayacaktır. Ürün açıklamalarını da aynı şekilde müşterinin aklında ürün hakkında soru işareti kalmayacak şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Kendinizi müşteri yerine koyun ve düşünün. Siz ürün hakkında ne merak ediyorsanız müşteri de onları merak ediyor. Bundan sonrası merak ettiğiniz konuları derleyip toparlayarak açıklama hazırlamak.
  5. Web sitenize ait instagram, facebook, youtube, tiktok hesapları açarak oralardan da web sitenize trafik çekebilirsiniz.
  6. İyi verilmiş bir reklam ile ürünleriniz çok kolayca satabilirsiniz. Bunun için dijital pazarlama uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.
  7. Rekabeti yakından takip etmeniz gerekmektedir. Piyasadan uzak kalmanız demek olup bitenden haberinizin olmaması demektir. Rakipleriniz gözlemleyerek onların hamlelerine karşı yeni hamleler belirleyin.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski